Czas pracy kierowcy zawodowego

Czas pracy kierowcy zawodowego

14 maja, 2019 0 przez Doradca Personalny

Rozporządzenie Rady (WE) nr 561/2006 reguluje czas pracy w Unii Europejskiej
Czas pracy kierowcy można podzielić na kategorie.

Czas pracy kierowcy zawodowego

Jazda, to czas w którym kierowca prowadzi pojazd.
Normalny czas wynosi 9 godzin. Lecz dwa razy w tygodni można go wydłużyć do 10 godzin. Ale godziny wydłużone trzeba oddać w następnym.
Po każdorazowym wykorzystaniu 4:30 godzinny jazdy, kierowca jest zobowiązany do 45 minutowej przerwy. Można ja rozdzielić w kolejności, 15 minut i 30 minut.

Istnieje jeszcze przerwa 30 minutowa która następuje po 6 godzinach pracy (np. inna praca plus prowadzenie pojazdu itp.).
Doba kierowcy dzieli się na aktywność (czas pracy) i odpoczynek.
Normalna aktywność w ciągu doby wynosi 13 godzin a wydłużona 15 godzin.
Dochodzi jeszcze praca nocna która w której do dyspozycji jest 10 godzin.
Praca nocna według przepisów przypada na godzinę 0:00 do 7:00 i trwa minimum 4 godziny. Rozpoczęcie pory nocnej, zawarte jest w regulaminie przedsiębiorstwa.

Kierowca rozliczny jest z dwutygodniowego czasu pracy, wynosi on 90 godzin jazdy.

Do aktywności (czas pracy) zaliczane jest:
prowadzenie pojazdu
inna praca
dyspozycja
Inna praca to, przygotowanie pojazdu do załadunku, rozładunku. Zabezpieczenie przewożonego ładunku, wypełnianie dokumentów itp.
Dyspozycja to np. oczekiwanie w siedzibie przedsiębiorstwa na powierzenie zadania.

Odpoczynek. Po każdorazowym wykorzystaniu godzin pracy (13 godzin, 15 godzin), kierowca zobowiązany jest do pauzy, wynoszącej 11 godzin albo 9 godzin.

11 godzin to przerwa normalna a 9 godzin to skrócona. Wyróżniamy jeszcze odpoczynek łączony. 3 godziny plus 9 godzin. 3 godziny muszą zostać wykonane jednym ciągiem w trakcie aktywności kierowcy, dopiero wtedy można skorzystać z 9 godzin.

Skrócony odpoczynek dobowy (9 godzin) można wykorzystać do trzech razy w tygodniu (nie zalicza się do tego pauza łączona). Następuje on przy wydłużonym czasie pracy (15 godzin), albo na życzenie kierowcy.
Tydzień kierowcy zaczyna się od 0:00 w poniedziałek do niedzieli 24:00.
Weekendowy odpoczynek wynosi 45 godzin. Można go skrócić do maksymalnie 24 godzin. Skrócone godziny trzeba oddać najpóźniej w trzecim tygodniu.

Agencja pracy tymczasowej Kołobrzeg