Jak Nasze firmy sprzedają w kanale B2B?

Jak Nasze firmy sprzedają w kanale B2B?

18 kwietnia, 2020 0 przez Doradca Personalny

Jak Nasze spółki sprzedają w kanale B2B? Sprzedaż towarów natomiast usług w kanale B2B różni się od sprzedaży do użytkownika indywidualnego. Przed firmami, które sprzedają towary partnerom biznesowym, są zupełnie nowe wyzwania. Połączone są one z logistyką, odpowiednim zarządzaniem klientami, gospodarką magazynową. E-point oraz Mobile Institute wspólnie przygotowali mały raport pokazujący, jak faktycznie wygląda sprzedaż w obrębie B2B.
To idealne badanie tego rodzaju w Polsce

Jak możemy przeczytać w raporcie, tego standardu badanie nie było do ostatniej chwile robione w naszym regionie. Przeprowadzono je na 150 firmach. Wszyscy badani są świadomi konieczności dostosowania się do ostatniego środowiska sprzedażowego. Relacja między B2B i B2C tworzy się zacierać, chociaż bezpośrednie relacje pozostają kluczowe.

Expresowa wysyłka

Expresowa wysyłka

Klienci B2B:

Mają jeszcze mniej momentu na spotkania biznesowe.
Oczekuj wygodnych cyfrowych urządzeń do samodzielnych zakupów.
Chcą osiągnąć lub zamówić online.
Doceniają natychmiastową informację zwrotną.
Występują na wygodę.

Jak Nasze spółki sprzedają w kanale B2B?

Rozwiązania IT, systemy CRM, platformy handlu internetowego i media społecznościowe stoją się ważnymi czynnikami w toku tworzenia relacji. W Internecie firmy B2B lubią opowiadać o sobie, swojej powinności i indywidualnej przygód – 62% ankietowanych firm wymieniło historię naszej marki na bliskiej właściwości internetowej. W obecnym samym czasie dużo rzadziej udostępniają one na swoich właściwościach rozwiązania potrzebne klientom. Tylko 49% firm umożliwia zakup usługi czy produktu za pośrednictwem strony internetowej. Jedynie 15% firm świadczy przydatne klientom narzędzia (takie jak kreatory, kalkulatory lub konfigurator).

Jak wskazuje rynek sprzedaży online w B2B?

71% handlowców na targu B2B twierdzi, że ich nazwa dostarcza swoje produkty czy usługi przez Internet. Większość przedsiębiorstw (65%) angażuje się handlem elektronicznym od ponad 5 lat. Prawie co czwarta firma (24%) tworzy w handlu elektronicznym od 3 do 4 lat, a jedynie 1% ankietowanych sprzedaje towary czy usługi online krócej niż rok. 52% ankietowanych sprzedaje także towary zagranicznym kontrahentom.

Jak Nasze spółki sprzedają w kanale B2B?

Jeśli przyjrzymy się kanałom sprzedaży, to sprawdzimy, że firmy szukają dużo okazji na to, by sprzedawać swoje wyroby odbiorcom. Zobaczmy, gdy zatem wygląda. Sprzedaż B2B za pośrednictwem firmowej strony internetowej, na jakiej można przeglądać lub kupować produkty, lub usługi, deklaruje 57% ankietowanych. Innym często stosowanym kanałem dystrybucji w B2B jest sprzedaż bezpośrednia, 54% firm stawia na handlowców. Poprzez własny e-sklep lub aplikacje deklaruje 40% ankietowanych firm. 36% dochodzi do klientów poprzez sklepy stacjonarne. Co trzecia firma (34%) sprzedaje lub dystrybuuje nasze materiały w serwisach społecznościowych. Warto dodać, że wciąż są firmy, jakie nie posiadają naszych właściwości firmowych. Według pytania jest ich około 4%.

Strona internetowa w kanale B2B – co powinna zawierać?

Dla wielu przedsiębiorstw strona internetowa jest kluczowym okresem lejka sprzedażowego, więc ona umożliwia na dalsze przekuwanie leadów w klientów. W raporcie znajdziemy dużo atrakcyjne zestawienie funkcjonalności, które według ankietowanych przedsiębiorców powinny się zlokalizować na www. Wśród nich szukają się: możliwość kontaktu poprzez e-mail, numery telefonów do firmy, historia firmy, możliwość zamówienia produktu poprzez www, katalog produktów, strona prosta w moc językach, oceny firmy, chatbot także dużo nowych. Najlepiej pokazuje to poniższy wykres.

Jak Nasze spółki sprzedają w kanale B2B?

Warto dodać, że 63% stron dopasowanych jest do pokazywania ich na urządzeniach mobilnych. 22% przedsiębiorców stosuje do sprzedaży aplikacji głównie do ostatniego dokonanych. Tylko 10% stron dopasowanych jest do rozwiązań PWA, a 6% do AMP. 22% ankietowanych przedsiębiorców nie ma pojęcia, jakie metody wykorzystano na ich częściach www.
Co też odkryjemy w raporcie?

Cały raport to też 111 stron konkretnej zgody spośród obszaru B2B i różnic, jakie przechodzą w sprzedaży, gdy korzystamy spośród ostatniego kanału. Możemy znaleźć w nim ponad znane na fakt przeszkód, które pojawiają się podczas sprzedaży. Są także zagadnienia pokazujące, jak robi marketing B2B. Automatyzacji, która często blokowana istnieje na okresie różnic technologicznych pomiędzy poszczególnymi przedsiębiorstwami. Ta blokada technologiczna nie zezwala na przykład połączyć systemu sprzedażowego z logistycznym. Aby integracja była dodatkowa, trzeba przedstawić na nią wielkie ilości pieniędzy i poświęcić ogrom czasu.

Toż nie są jedyne problemy, bowiem podczas sprzedaży artykułów w dorosłych liczbach pojawiają się niejednokrotnie sytuacje nieprzewidywalne, jakie mogą doprowadzić, do blokady sprzedaży. Mowa na przykład o dostawach kurierskich. Jeśli posiadamy jednie z samej firmy logistycznej, więc możemy zajść na pozycję, gdy problemy u operatora uniemożliwią nam wysłanie towarów. Dlatego też warto liczyć w zapasie rozwiązania awaryjne. Na przykład brokera kurierskiego. Przykładowo kurjerzy.pl dają szansa wysyłania paczek za pomocą kilku firm, co zapewnia ciągłość bycia procesów logistycznych. Jeśli planujesz zobaczyć, gdy to tworzy zamów kuriera bezpośrednio od brokera kurierskiego.

Sprawdź na śledzenie paczek