Jak odzyskać pieniądze z błędnego przelewu? – przegląd możliwości

Jak odzyskać pieniądze z błędnego przelewu? – przegląd możliwości

2 maja, 2020 0 przez Doradca Personalny

Jak odzyskać kasę z złego przelewu? – przegląd możliwości – Przelewy internetowe to dzisiaj sama spośród najczęstszych czynności, które można zrobić za pośrednictwem konta w banku. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, by zrobić błąd – skopiować tylko fragment rachunku bankowego lub niedokładnie podać oddane do przelewu. Co uczynić w takiej formie?

Jak odzyskać kasę z złego przelewu? – przegląd możliwości

Przelanie materiałów na niewłaściwy rachunek, wbrew pozorom, bynajmniej nie istnieje takie proste. Numer rachunku jest bowiem wykonywany w oparciu o algorytm, jaki w wysokim stopniu eliminuje przypadkowe pomyłki przy ręcznym wpisywaniu (takie jak przestawienie sąsiednich cyfr czy wpisanie cyfry o pewien mniejszej bądź większej). Dokładniejsze informacje na owy punkt można wykryć w obecnym tekście.

W zdecydowanej większości przypadków wyrazi się więc, że błędnie wprowadzony przez nas numer rachunku po prostu nie istnieje. Często obecnie na ostatnim czasie można dostrzec pomyłkę – wiele banków (np. PKO BP) automatycznie wyświetla nazwę firmie, w której zaplanowane jest konto. Jeśli brak takiej informacji, warto ponownie sprawdzić wprowadzone dane.

Że się jednak zdarzyć, że jednym cudem pieniądze powędrują nie tam, gdzie trzeba. Racji tego może żyć trochę:

wysłaliśmy przelew na nieżyjący rachunek,
wysłaliśmy przelew na nieaktywny (zamknięty rachunek),
wysłaliśmy przelew na istniejący rachunek, ale niewłaściwy (np. zamiast na konto oszczędnościowe przelaliśmy sposoby na konto walutowe),
wysłaliśmy przelew na istniejący rachunek, jednak do niewłaściwej głowy.
W relacje z konkretnej sytuacji wygląda nas inna procedura postępowania. Zwykle istnieje jednak sposób, by odzyskać własne środki.

Przelew na nieżyjący rachunek
To najspokojniejszy dodatkowo w nauk najbezpieczniejszy przypadek. Taka sytuacja podaj nie powinna się zdarzyć, ponieważ zabezpieczenia banku automatycznie wykryją oczywisty błąd w rachunku – zbyt krótki numer czy nieprawidłowość w kwocie kontrolnej. Niestety będziemy zatem mieć okazje potwierdzenia takiego przelewu.

Gdy natomiast nasz bank nie jest aż tak rozwinięty technologicznie, potrafi się zdarzyć, że mechanizmy zabezpieczające zawiodą, a środki znikną z swego konta. Nie należy także panikować. Nawet jeśli przelew „wyjdzie” z rachunku, to że zostanie automatycznie cofnięty przy najbliższej sesji ELIXIR. Na zwrot sposobów ważna jednak trochę poczekać – w wiedzy powinno to stanąć do samego dnia codziennego (jak jakiś następny przelew), w praktyce czas ten zapewne wydłużyć się do 2-4 dni. Jeśli po ostatnim okresie kwota przelewu nie wróciła na polskie konto (i jesteśmy niezależni, że przedmiotem był nieistniejący rachunek), należy zgłosić reklamację do banku.

Przelew na nieaktywny rachunek
Z momentu do momentu zmianie ulega oferta bankowa, oraz w związku spośród tymże i my zmieniamy swój rachunek. Podobnie postępują przedsiębiorstwa. Zdarzyć się wtedy może, że z zachowania lub braku wiedzy wykonaliśmy przelew na konto już nieaktywne.

Tu sprawa wygląda bardzo podobnie do sukcesu wspomnianego wysoko. Punkt w współczesnym, że nieaktywny rachunek ma „poprawny” (tj. dobry z algorytmem) numer, a dlatego nie ukaże się nam artykuł o braku. Taki przelew zostanie to wysłany.

Przede wszystkim powinien uspokoić osoby, które planują, że polskie sposoby mogą dojść do człowieka innego. Stare numery kont – w przeciwieństwie do np. numerów telefonów – nie są poddawane „recyklingowi”, a wtedy nikt nie otrzyma numeru rachunku należącego raz do nas. Jeśli rachunek jest rzeczywiście zamknięty (i nie np. „zapomniany”, co czasem się zdarza), mamy do działania z sytuacją podobną do powyższej. Że taki przelew zostanie odrzucony przy pierwszej sesji ELIXIR, a sposoby w ciągu kilku dni wrócą na polskie konto. Jeśli naprawdę się nie stanie, powinniśmy zwrócić reklamację.

Przelew na złe konto
Może i się zdarzyć, że omyłkowo puścimy przelew między innymi rachunkami w taki możliwość, że pieniądze dotrą na konto walutowe, choć myśleli nimi zasilić np. rachunek oszczędnościowy. Taki błąd że nas dużo kosztować, ponieważ poniesiemy wówczas koszty przewalutowania oraz zapłacimy prowizję z takiej umowy (a co gorsza, bank pobierze te opłaty dwukrotnie, gdyby będziemy chcieli wykonać przelew zwrotny). W efekcie z konta że nam „zniknąć” całkiem spora kwota, której że teraz nie odzyskamy.

Uczestniki są dwa – przelewy wewnątrz banku są rozliczane online, bez udziału systemu Elixir. Cechą charakterystyczną przelewów wewnętrznych jest wówczas niemal natychmiastowa realizacja transakcji. Nazywa to, że nie będziemy w okresie rozwiązać takiego przelewu ani z rządu bankowości elektronicznej, ani za pomocą pracownika banku, nawet jeśli podejmiemy taką próbę kilka chwili później po omyłkowym wysłaniu pieniędzy.

Po drugie – bank najprawdopodobniej odrzuci naszą reklamację. Rolą banku jest pracowanie dyspozycji klienta, jeżeli to podamy taki oraz nie inny numer rachunku i autoryzujemy przelew, bank uzna transakcję za całkowicie normalną i skończy ją zgodnie z bliską wolą.

Oczywiście, warto mimo wszystko zgłosić taki fakt i poprosić pracownika banku o współpraca w cofnięciu omyłkowego przelewu. Trzeba ale być wiedzę, że bank będzie uważał obowiązek nam odmówić.

Przelew do niewłaściwej osoby
Równie stresującą sprawą jest przelew do niewłaściwej osoby. Rachunek, na jaki wysłaliśmy przelew, istnieje, oraz w dodatku jest wolny, niemożliwy jest wówczas automatyczny zwrot środków. Co a możemy w takim przypadku zrobić?

Często sprowadza się, że taki przelew można spokojnie anulować. Pamiętajmy, że zlecenia księgowane są zgodnie z programem sesji ELIXIR. Część banków pozwala modyfikować oczekujące transakcje (a wtedy i wycofać je) nawet z rządu bankowości elektronicznej. To powinien stanowić bliski pierwszy krok. Naturalnie trzeba zrobić go jako najszybciej. Jeśli nie mamy okazje samodzielnego dysponowania przelewami oczekującymi, warto umówić się z najbliższym oddziałem banku. Gdy nie przekroczyliśmy terminu sesji ELIXIR, taki przelew że zostać usunięty przez pracownika.

Gdy natomiast zbyt późno zorientujemy się, że wysłaliśmy przelew na niewłaściwy rachunek, stanie nam związek z bankiem w planie uruchomienia odpowiednich procedur. Po zajściu w działanie nowelizacji ustawy o pomocach finansowych z dnia 22 marca 2018 r., banki są prawnie zobligowane do zapewnienia nam rad i rozpoczęcia właściwych zajęć w naszym imieniu.

Gdzie reklamować błędne przelewy?
Ważną regułą jest: zawsze łączymy się z ludźmi w własnym banku, nie w banku odbiorcy. To nasz bank jest wszystkie informacje dotyczące danego przelewu zaś ostatnie on w naszym imieniu będzie starał się wyjaśnić sprawę.

W piśmie reklamacyjnym należy zwrócić jak bardzo szczegółów transakcji – numer rachunku odbiorcy, numer naszego konta, kwotę oraz datę realizacji. Po uzyskaniu tych rady bank będzie traktował 3 dni na poinformowanie odbiorcy przelewu, że posiada on obowiązek zwrotu omyłkowo przesłanych środków.

Zwrot powinien przyjść w czasie 30 dni codziennych od chwili otrzymania pisma. Przypadkowy odbiorca zachowa anonimowość, ponieważ zwróci pieniądze na dodatkowy rachunek techniczny, a tylko potem bank przeleje je na polskie konto. Razem z pozostałą ustawą odbiorca nie poniesie żadnych wkładów w sukcesu zwrotu pieniędzy, a nasz bank że nas obciążyć stawką za pośrednictwo w odzyskaniu środków. Istotne dane o kosztach można wykryć w tabeli cen i prowizji banku, do jakiego kierujemy się o ochrona.

Co jednak, jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie odda pieniędzy w wskazanym terminie? W współczesnej pozycji bank zostanie wyrzucony z tajemnicy bankowej dodatkowo będzie mógł nam ujawnić personalia tej kobiety. To natomiast umożliwi nam odzyskanie swojej zalety na drodze sądowej – zgodnie z wyrokiem Sądu Największego z 7 listopada 2014 r. (sygn. akt V KK 236/14) dysponowanie bezprawnie przywłaszczonymi materiałami jest bowiem stosowane jako przestępstwo przeciw mieniu.

Przy tej szansie warto też brać na uwadze, że i my możemy przyjąć taki przelew niespodziankę. W takim przypadku tak nie posiadać tymi materiałami – prędzej czy później bowiem ktoś się po nie zgłosi, a my będziemy musieli wykonać ich zwrotu.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki