Poszukiwanie pierwszej pracy

Poszukiwanie pierwszej pracy

14 maja, 2019 0 przez Doradca Personalny

Pierwszą pracę nie ławo jest zdobyć, zwłaszcza bez doświadczenia, kiedy dopiero skończyliśmy szkołę i nie mamy konkretnego planu działania.

Poszukiwanie pierwszej pracy

Często szybko się zniechęcamy brakiem powodzenia, czy zerowymi umiejętnościami, ale są to zjawiska typowe w tej sytuacji. Podczas poszukiwań pierwszej pracy nie powinniśmy przejmować się brakiem kompetencji, w końcu nie mieliśmy żadnej szansy na ich zdobycie.
W takiej sytuacji warto zacząć od znalezienia stażu, jest to praca, dzięki której nabędziemy właśnie brakującego nam doświadczenia. Należy się jednak przygotować na to, że może to być praca na okres próbny bez wynagrodzenia, bądź z bardzo niskim wynagrodzeniem. Dla osób młodych, mieszkających w rodzinnym domu jest to dobra opcja na start, przy mniejszym zapotrzebowaniu na gotówkę. Korzystną sytuacją jest, że staż często można przerwać w dowolnym momencie, a to czego się nauczyliśmy to nasze.

Jeżeli komuś nie odpowiada ten rodzaj zatrudnienia i wolałby od razu przejść do konkretów, niech przejrzy oferty pracy w Internecie. Obecnie jest wiele stron, na których możemy takowe znaleźć. Ponadto mamy opcję wprowadzania filtrów wyszukiwania, dzięki czemu łatwiej będzie znaleźć coś co zwróci naszą uwagę, jak również będzie w zakresie naszych możliwości.

Kolejnym czynnikiem ułatwiającym znalezienie szybkiego zatrudnienia, będzie wyrobienie książeczki sanepidowskiej. Posiadając taką, możemy zatrudnić się na przykład: na wykładaniu towaru, w sklepach spożywczych, restauracjach, knajpach, stacjach paliw itd. Możliwości jest wiele, ponieważ tam gdzie, kontakt z choćby opakowaną żywnością, tam potrzeba książeczki. Jeżeli już ją posiadamy, otwiera się przed nami więcej możliwości pracy. Koszt jej wyrobienia waha się między kwotą 50zł a 100zł.
Można spróbować również znajomości, to znaczy dopytać się osób z rodziny czy przyjaciół o obecnym stanie w miejscu ich pracy. Czy poszukują pracowników, jakie są wymagane do spełnienia warunki, czy praca jest przyjemna i czy przede wszystkim spełnia nasze oczekiwania. W takiej sytuacji możliwy jest wzrost prawdopodobieństwa, że otrzymamy pozytywną odpowiedź, ponieważ znajome osoby mogą nas zarekomendować.

Jeżeli szukanie na własną rękę, nie przyniosło jak dotąd oczekiwanych rezultatów, warto udać się do Agencji Pracy lub Powiatowego Urzędu Pracy. W takich placówkach pomogą nam specjaliści, przeprowadzą z nami rozmowę, która ułatwi wybranie odpowiedniej pracy, zgodnie z naszymi wymaganiami.

Co najważniejsze, należy odpowiednio napisać CV. Powinno być zgodne z prawdą, dla własnego dobra i komfortu w ewentualnej pracy. Nie powinniśmy kłamać o swoich umiejętnościach czy doświadczeniu, jeżeli takich nie posiadamy. Naszą uwagę powinny skupić rzeczy, w których jesteśmy dobrzy. Pisząc CV powinniśmy skupić się na wymaganiach pracodawcy, aby pokazać się w jak najlepszym świetle i uwzględnić kompetencje, które są poszukiwane, oczywiście o ile jesteśmy pewni, że je mamy.

Pierwszej pracy czasem poszukuje się długo, a czasem od razu dostajemy odpowiedź. Jednak powinno się wiedzieć, że nie można się łatwo demotywować, ponieważ możemy stracić możliwość rozwoju, a przede wszystkim szansy na pracę, o której marzyliśmy.

zobacz opinie gowork